КАРЛ ГУСТАВ ЮНГ, ДО 1907 ГОД.
Дами и господа,
Във философията, а и в повечето социални и хуманитарни науки, включително психологията, има две основни линии, два почти еднакво пълноводни потока на школи, учения и концепции, които твърде рязко се отличават един от друг, но поотделно се радват на убедени привърженици и адепти в почти равно съотношение.
Двете линии водят началото си от Атинската академия, древна Гърция, люлката на всичко.
Представяме си знаменитата картина „Атинската школа“ на Рафаело Санцио, вижте я, в центъра са Аристотел и Платон:
Едната линия тръгва от Аристотел, минава през Тома Аквински, Рене Декарт, Хегел, Маркс, Фридрих Нитше и стига в по-ново време до Лудвиг Витгенщайн.
В тази линия е Зигмунд Фройд.
Другата линия е на Платон.
След него в нея са Св. Августин Блажени, Якуб Бьоме, Сведенборг, Едуард фон Хартман, Кант, Шопенхауер, Анри Бергсон.
Тук е Карл Густав Юнг.
Можем да кажем, че по първата линия естествено се формира редица от последователи на класическия фройдизъм, стигащи до постнеофройдизма (Ерих Фром, Карен Хорни, Херберт Маркузе и др.) в по-ново време.
Както това точно така става и по линията на Юнг в психоанализата (Мари-Луиз фон Франц, Йоланде Якоби, Джеймс Хилман и др.)
Голямата разлика според мен е в коренно различното отношение към Бога.
Фройд е атеист (поне до заника на живота си, тогава се променя) и в рамките на фройдизма не допуска в своите трудове никакви разсъждения за Божественото.
Поради тази причина човек в неговата парадигма остава някак самотен и обезнадежден.
Докато Юнг, обратно, кани Бог в психологията и търси Божията промисъл в Душата и в Духа на човека.
И с това може би прави човешката същност да изглежда някак по-вдъхновена и по-сложна, в сравнение с фройдистките представи.
В цялото развитие на дълбинната психология, ако с това понятие обозначим всички школи и учения, свързани с психоаналитичната идея, винаги виждаме два лагера – на Фройд и на Юнг.
И спокойно можем да говорим за фройдизъм и юнгианство като сравними по значение основни (и в известен смисъл противоположни, разбира се) тенденции на теоретично и методологично равнище при психоанализата.
В много отношения ще открием противоположности (е, има и паралели) в биографиите на двамата най-почитани магистри (диктатори) на психоаналитичната наука.
Карл Густав Юнг е роден през 1875 г. в швейцарския кантон Тюргау, в градчето Кесвил, на Боденското езеро в семейство на протестантски пастор.
През същата година са родени нобелистът Алберт Швайцер, Морис Равел, Райнер Мария Рилке, Томас Ман…
Но умира Ханс Кристиян Андерсен.
В САЩ е основана компанията „Крайслер”. Александър Бел изобретява телефона, а на островите Фиджи близо една трета от населението погива от дребна шарка, донесена от краля след посещението му в Австралия. В Париж се състояла премиерата на операта „Кармен” от Жорж Бизе. В България се подготвя Априлското въстание срещу турците.
Когато Карл Густав Юнг е на шест месеца семейството се мести в замъка Лауфен, близо до Шафхаузен, някъде до Рейнския водопад, а после в Клайнхюнинген, до Базел.
Дядо му по бащина линия, на когото е кръстен, е необикновена личност.
Роден е в Манхайм и на двадесет години се премества в Швейцария. Той е лекар. Познава се с Александър фон Хумболд. Има блестяща кариера: достига до ректор на Базелския университет.
Жени се за дъщерята на кмета на Базел. Избран е за Велик майстор на Швейцарската масонска ложа.
За него се говори, че е незаконен син на великия Гьоте от любовната му връзка със Софи Зиглер, и е припознат от мъжа ѝ – прадядото на Юнг.
Другият му дядо, Самуел Прайсверк, по майчина линия, е свещеник и се увлича от спиритизъм и езотерика.
В кабинета му е имало стол, специално запазен за ежеседмичните посещения на духа на първата му жена.
Карал е дъщеря си (майката на Юнг) да стои зад него, за да не дава възможност на злите духове да четат Светите книги, които той чете в момента.
Казват, че Емили, майката на Карл Густав Юнг, не можела да се похвали с красота и затова, както често става, била авторитарна, деспотична и в същото време депресирана.
По мое мнение, съдейки по фотографиите ѝ, напротив, тя е била много красива, (блондинка, с правилни черти, хубава фигура), освен ако критериите за красота в кантона Базел по онова време не са били съвършено различни от сегашните, или аз, грешния, не разбирам от хубави жени, което не е тъй.
Баща му Йохан Паул Юнг е прилежен протестантски пастор.
Дълги години съвместява пасторството с работата си като духовник в базелската лудница.
Карл Густав всъщност е първото име бъдещия психоаналитик.
По-правилно според нашия правопис би следвало да се пише с дефис – „Карл-Густав“, като Жан-Пол, или Ана-Мария, например. Но тъй като този начин не е популярен, и ние няма да го ползваме.
Дълги девет години Карл Густав Юнг е самотно дете в семейството, докато не се ражда сестра му Гертруде.
Той е твърде близък с братовчедката си Хелене, която е пет години по-малка и е влюбена в него.
Заедно ходят тайно на спиритически сеанси.
Впоследствие Юнг се упражнява върху нея като психоаналитик, даже включва случая в дисертацията си, което тя до смъртта си (умира от туберкулоза на 31 години) никога не му прощава.
В свои анализи Юнг е безпощадно откровен към собствената си генеалогия, това се среща много рядко
Сам дава да се разбере, естествено, по кодифициран начин, че по майчина линия в рода му има едно лице с халюцинации, един слабоумен, а едната от братовчедките му е страдала от умствени аномалии.
По бащина линия говори за баба си, която е хистеричка, страда от сомнамбулизъм и има прорицателски прояви по време на кризите си.
Двама от роднините му са ексцентрици, а две от братовчедките му имат симптоми на хистерия.
От всичко казано дотук за семейния кръг на Карл Густав Юнг се вижда, че той май е нямал никаква друга възможност освен да стане психолог и психотерапевт.
Губи се само еврейската връзка, за да е пълна картината на неговата великолепна кариера на световен психолог.
Но и тя е налице, открих я: дядо му Самуел Прайсверк проявява необикновен интерес към кабалата и към еврейския език (преподава еврейски език и литература в Женева).
Като малък, Юнг е невротичен: има припадъци и за известно време не може да ходи на училище.
Обича уединяването и самотата.
Завършва все пак по приличен начин гимназията в Базел и на двайсет години става студент по медицина в Базелския университет.
Издържа се сам като ползва и кредит от чичо си, познато нещо сега за нашите студенти-емигранти.
Активно участва в дейността на студентското сдружение за бунтуване срещу добродетелите „Зоофингия“, където е известен с прякора си „Валяка“, с докладите си по теология и психология, и още с това, че носи винаги револвер в джоба си.
Влюбва се безумно в една госпожица от Уелс, но, както се говори, не му стигнали парите за годежни пръстени, и само заради това… се отказал от любовта си.
Дипломира се през 1900 г. Започва работа в психиатрията „Бургхьолцли“ към Цюрихския университет.
Получава докторска степен с дисертация на тема „Психология и патология на така наречените окултни феномени“.
Ръководител му е шефът на психиатрията професор Ойген Блойлер.
Подобно на Фройд за известно време специализира в клиниката „Салпетриер“ в Париж при знаменития Пиер Жане.
Помним, Фройд също специализира тук, но при Жан-Мартен Шарко.
После става главен лекар в „Бургхьолцли“ и приват-доцент в Цюрихския университет.
Занимава се и с живопис.
Междувременно (1903 г.) се оженва за доста богатата Ема Раушенбах.
Следващата година се ражда дъщеря им Агата – първата от общо петте им деца.
Работата и подготовката му в областта на психопатологията се отличават с неистова методичност.
Например, той прочита 50-те годишнини на „Общ журнал по психиатрия“, създава лаборатория по експериментална психопатология, методично се запознава с трудовете на Зигмунд Фройд.
През 1907 г. се осъществява първата среща на 51- годишния Фройд с 32-годишния Юнг.
С този факт приключвам лекцията, дами и господа, тя беше лека и приятна, като за понеделник.
Лека и приятна седмица!
*****
Поръчайте си Националния каталог на психолозите, психотерапевтите и психоаналитиците!
Сигурно сте включени в него.
Поръчка за Каталог, както и за сертификати и за книгите с по 50 лекции от първите два мои курса по психотерапия и с 35 лекции от третия можете да направите тук: https://tornadobg.com/app/