ДЖЕЙКЪБ МОРЕНО
Джейкъб Морено, този много известен американски психолог, се счита без никакъв спор за автор на три изключително популярни концепции:
– груповата психотерапия,
– психодрамата,
– социометрията.
Без тези концепции никой не може да си представи съвременната приложна психология по целия свят.
В тази тема нас ни интересува неговата концепция за психодрамата (или социодрамата, както още е известна), тъй като тя има психоаналитични основи и на практика се явява своеобразна модификация на психоаналитичната психотерапия, а в известен смисъл е и нейно продължение.
Самият Морено се самоидентифицира като автор, прилагащ и развиващ идеите на фройдизма.
В биографията на Морено се твърди, че той е с българско потекло.
Неговият баща – Морено Нисим Леви, е роден през 1856 г. в турския гр. Плевна (сегашния български град Плевен).
В нашия курс има много курсисти от Плевен, 151 души, знам, че те ще потърсят да видят паметната плоча на Морено в своя град; аз мисля, че той е най-известният човек с потекло от България, може би подобно на Елиас Канети, но е по-популярен от него.
Между другото, в годината на рождението на баща си Джейкъб Морено – 1856 г., той вижда особена символика, защото през същата година, както знаем, е роден Зигмунд Фройд, когото смята за свой духовен баща.
Дядото на Морено, който се казва Бухис (или Бучис) също е роден и живее в Плевен.
А самият род Леви (сефарадски евреи, брутално изгонени през ХV-тия век от Испания) дълги години живее на различни места в Османската империя и на Балканите, включително и в Константинопол, където някои членове на рода приемат исляма, а братът на Бухис даже се жѐни за дъщерята на валията на Цариград и получава като зестра харем.
По-късно Джейкъб Морено ще посети този харем и ще го опише.
Бащата на Джейкъб Морено е търговец, който търгува с жито, а според други източници – с погребални аксесоари.
Вероятно бизнесът му е причина той да се засели в Букурещ при своя родственик раби Хаим Бежарано от Плевен, който е в Румъния по-отдавна.
Тук плевенчанинът Морено Нисим Леви се жени за Паулина Янку, която е някъде от района на Калараш.
Тя е само на 14 години.
Двамата с нея имат общо шест деца, първото от които е Яков (или Джейкъб, по английски изговор), бъдещият известен в целия свят психолог.
Яков Леви ще използва в САЩ за фамилия първото име на баща си – Морено, което звучи по-атрактивно, а иначе по рождение той се води в документите си като Яков Леви.
И така, Яков Леви (Джейкъб Морено) по документи е роден на 18 май 1889 г. в Букурещ.
В същата година са родени Чарли Чаплин и Мартин Хайдегер, в Америка е създадена шевната машина Сингер, открива се Айфеловата кула, Бразилия е провъзгласена за република, а в парижките бутици се появяват за продажба първите сутиени.
Според самия Джейкъб Морено, той бил роден на борда на кораб, пътуващ от Константинопол до Кюстенджа (Констанца).
И в своята автобиография той пише, че не знае по месторождение какъв е – грък, турчин, румънец, испанец, понеже не е известно под какъв флаг бил корабът за Кюстенджа, но във всички случаи корабът при неговото каботажно плаване (близо до брега) е бил… в сегашната българска акватория, тогава на отоманската империя.
И какво следва от този факт, питам?
През 1896 г., когато Яков е на седем години, семейството му се установява във Виена. После се мести в Берлин.
Яков Леви става студент във Виенския университет.
Следва психиатрия при Ото Пьоцл, който е ученик на Юлиус Вагнер-Яурег, известен главно с това, че създава малариотерапията (своеобразна шокова психотерапия чрез заразяване с малария), заради което получава Нобелова награда за медицина.
Съобщавам този факт, за да посоча, че още в студентството си Яков Леви е имал еталони и модели за работа в областта на приложната психология и психиатрия.
През 1912 г. 23-годишният Яков Леви се среща със Зигмунд Фройд и му казва, според неговите думи, че започва от там, където виенският лидер на психоанализата свършва.
В изказването има конотация за нова по-висша от психоанализата на Фройд доктрина.
Във всички случаи, независимо дали тази среща е действителна (имаме съмнения, предвид артистичната склонност на Морено към мистификациите и към хиперболите), това действително се потвърждава в създаването и разпространението на методологията на психодрамата.
Всичко започва от създадения от Яков Леви през 1921 г. специфичен Театър на спонтанността (Stegreiftheater), който представлява нещо като самодейна институция с крайно свободно третиране на сюжетния материал и залагане на импровизациите и хепънинга (ако се изразим по модерната сега терминология).
При работата си по обществените места на Виена в този театър Яков Леви стига до съвместяващи психоанализата и театралната постановка методически конструкции, в които можем да видим както катарзисни компоненти, така и проявите на ред защитни психични механизми (сублимация, проекция и др.), вече известни на фройдизма.
Въпросния опит, изводите си и вече съградената в общи линии методология на новия начин за психотерапия Яков Леви представя на американеца Уйлям Уайт, който е директор на лудницата (Hospital for the Insane) във Вашингтон, а освен това е много голям привърженик на психоанализата (създава Psychoanalytic Review).
Леви получава покана да се установи в САЩ, което той веднага прави, сменяйки без колебание даже и националността си – става американец.
Оттогава се нарича Джейкъб Морено.
Характерно за Морено е неговата спонтанност и непоколебимост.
„Аз нямам страх“ – казва той още в младостта си.
Голямото му самочувствие и самоувереност граничат с параноидна симптоматика и с megalomania normalis.
Десет години след преместването си на Новия континент Джейкъб Морено открива своя знаменит Театър за психодраматична терапия.
Той е последван от други театри, включително и в Харвардския университет.
Дали един бивш наш примиер, учил по неговите думи там, ги знае тези работи?
Основава списание Социатрия (Sociatry), преименувано после в Psychotherapy, Psychodrama & Sociometry.
Издава тритомен труд под заглавие „Психодрама“.
Джейкъб Морено се оженва и съпругата му Зерка Морено после твърде много му помага в неговата дейност; редактира и даже участва в написването (например, на втори и трети том на „Психодрама“) на негови трудове, играе важна роля в обучението на последователите на съпруга си.
Междувременно той създава и друга много популярна теория (и методология) – социометрията, която според мен е едно от най-добрите в приложно отношения открития в сферата на междуличностните отношение и взаимодействия.
Първото приложение на социометрията е в приют за малолетни престъпнички.
После Морено получава награда за социометричната си работа със затворници в затвора Синг Синг.
Интересни таргет групи!
През 1942 г. основава Американското дружество по групова психотерапия и психодрама.
С двете си блестящи концепции – за психодрамата (груповата психотерапия) и за социометрията, той прави забележителна международна кариера.
В резултат и двете концепции се реализират като мрежи от институции, общества и асоциации, в които оттогава и досега ентусиасти ги практикуват успешно в много страни по света.
И (даже) в България също има Институт по психодрама и групова психотерапия, има и Общество по психодрама, както и институции за социометрия и др., не ги знам всичките.
Джейкъб Морено организира международни конгреси.
Първият международен конгрес по групова психотерапия е през 1954 г., а първият международен конгрес по психодрама е през 1964 г.
Организира и Световен конгрес по социометрия (1968 г.)
Може да се каже със сигурност: заслугата на Джейкъб Морено в областта на дълбинната психология е във факта, че той „вкарва“ социума в психоанализата, нещо, което никой преди него не го е правил с такава последователност и с такъв успех.
В залеза на живота си Джейкъб Морено има кардиологични проблеми.
Разбирайки неотвратимостта на смъртта си, той поставя на сцената последния си спектакъл – престава да се храни и без да приема лекарства (за да контролира епилога на пиесата на своето битие), започва да говори само на езиците от детството и младостта си (румънски и немски), връща се в миналото, приема охотно всички дошли да се сбогуват с него.
Ернст Бекер нарича това поведение за неотличаване на една персона от творчеството си „Едипова проекция“.
И това е буквално последната връзка на Морено с психоанализата на Фройд.
Великият американски психолог с българско потекло (от Плевен) си отива от сцената на земния свят през 1974 г., така както е живял – решително и уникално.
Хареса ли ви тази лекция, дами и господа?
Радвам се!
Желая ви всичко най-прекрасно!