ВИЛХЕЛМ РАЙХ
Дами и господа,
Райхианството е особена школа, която се характеризира с интересни нахлувания на психоанализата в най-неочаквани области, които са обикновено съвършено чужди на ортодоксалните фройдисти и въобще на хората, които се занимават с дълбинна психология.
Можем да считаме, че райхианството няма аналог като ексцентрика както на възгледите и концепциите, така и на особената психотерапевтична техника, насочена към анализиране на характера и към работа с невротичните структури в него.
Самото учение е известно освен като райхианство (по името на създателя си Вилхелм Райх), но и като оргономия (от изобретеното от Райх понятие оргон – от оргазъм, за осезаема биологична енергия).
За Вилхелм Райх причината за всички неврози е потискането на енергията на оргазма. Ни повече ни по-малко.
Съответно райхианската психотерапия е известна като оргонотерапия или ветеготерапия (от vegeto – оживявам, в смисъл ползване на жизнените, биологичните, процеси).
Райхианството поразява с неординерните си интереси към такива области на социалната практика като сексуално-политическите движения, сексуалната икономика, „мускулната броня“ при вегетотерапията и определено комунистическата тенденциозност на отправните пунктове в теорията, даваща основание да се говори за райхиански фройдо-марксизъм, който е жестоко преследван от IPA.
Във всички случаи при райхианството имаме работа с интересни гледни точки и любопитни интерпретации на психичните и социалните феномени.
Може би тъкмо затова това тази неофройдистка школа има толкова привърженици и последователи, сред които са: Ото Фенихел, Александър Нийл, аржентинската психоаналитичка Мари Лангер, донякъде Херберт Маркузе, Виктор Франкъл и др.
Вилхелм Райх е роден в Добцау, село в Галиция (в Австрия), през 1897 г.
В същата година е роден и Ото Фенихел, друг известен фройдо-марксист. В същата година започва и войната между Гърция и Турция за остров Крит, Рудолф Дизел създава дизеловия двигател, в Бостън се провежда първият маратон, а в България бай Ганю убива Алеко Константинов-Щастливеца.
Вилхелм Райх произхожда от еврейско семейство, което се препитава със земеделие.
В общи линии детството му е волно и радостно до деня, в който майка му се самоубива.
Причината е разкриването от съпруга ѝ на нейната любовна връзка с домашния учител на двете деца в семейството (Вилхелм има по-малък брат Роберт).
За това разкриване помага самият Вилхелм Райх, като съобщава на баща си какво е видял в спалнята.
След самоубийството, за което той цял живот може би се чувства виновен, настъпват още семейни катаклизми.
Не след дълго баща му се разболява от туберкулоза и също умира (през 1914 г.), когато Вилхелм е на 17 години.
На тази възраст Вилхелм Райх става глава на семейството, поема управлението на фермата и започва да се грижи за собственото си битие и за битието на близките си.
Едновременно с това той учи в гимназията и я завършва успешно.
Селската семейна ферма фалира, както може да се очаква, семейството изпада в нужда, но въпреки всичко Вилхелм Райх кандидатства и е приет във Виенския университет със стипендия по бедност.
Ориентира се към медицината, като преди това учи и право.
Чете много и то модерните за онова време Фридрих Нитше, Анри Бергсон и Хенрик Ибсен.
Също като Ото Ранк той е запленен от ибсенов образ (от пиеса) и донякъде, както Ранк, се отъждествява с него – Пер Гинт, любим романтичен образ в изкуството, включително в живописта, в музиката (сюитата „Пер Гинт“ на Едвар Григ, например) и др.
Сетнешния му живот и особено краят на жизнения му път потвърждават по удивителен начин сходството на съдбата му със съдбата на Пер Гинт, в която доминират романтични издевателства, ексцентричност, преследване и лудост (Райх, смятан и третиран като шизофреник, умира в американски затвор).
На 22 години среща Зигмунд Фройд и само след една година е приет в неговия психоаналитически кръг.
Запознава се с връстника си Ото Фенихел, с когото стават близки приятели.
Среща и жената, за която се жени. Това е Ани Пинк.
Увлича се по психоанализата толкова силно, че още съвсем млад твърде амбицирано чете доклад пред Виенското психоаналитическо обединение.
Докладът е на тема, разбира се, визираща и Пер Гинт.
По-късно той последователно мести психоаналитическия си интерес към гениталността и гениталното либидо, към функциите на оргазма, към мазохизма, към психологията на фашизма, биоелектричеството, оргонната (както той я нарича) терапия на рака и др., за да стигне към края на живота си до публикуването на съчинения като „Космическата оргонна енергия и ефирът“ и… „Убийството на Христос“.
Твърде млад, но вече е фаворит на Зигмунд Фройд (през 1922 г. е първи асистент в неговата поликлиника, а от 1928 г. става вицедиректор).
Казват даже, че Фройд го нарекъл „най-добрия ум на обществото“.
Години по-късно отношението на Зигмунд Фройд коренно ще се промени и от снизходителност („Имаме тук един храбър, но буен млад страстен мономаниак“ – както пише Фройд на Лу Андреас-Саломе за Райх през 1928 г.) присъдата му спрямо Вилхелм Райх ще е категорична и доста по-различна: „Той няма нищо общо с психоанализата“.
Междувременно Вилхелм Райх е сполетян от нещастия: умира брат му Роберт от същата болест, както баща им – туберкулоза.
Райх също се разболява от туберкулоза и се лекува в швейцарските Алпи.
Чете Карл Маркс и става комунист.
И с това той е първият фройдо-марксист, колкото и парадоксално да изглежда това понятие сега.
Посещава Съветския съюз и очевидно е възхитен от ставащото там.
Пише книга, подобна сталиновите „трудове“ със заглавие: „Диалектически материализъм и психоанализа“.
Излиза и книгата му „Функцията на оргазма“, в която говори за оргастичната потенция.
Премества се в Берлин, но когато идват нацистите, той се чувства в тройна опасност заради това, че е евреин, комунист и психоаналитик.
(Четвъртата опасност, че не е съвсем с ума си, засега е скрита.)
Емигрира своевременно в Копенхаген.
В сексуално свободния град той се развежда с Ани Пинк и има любовна авантюра с полската балерина Елза Линденберг, за която после се жени.
След Дания се мести в Швеция.
После в Норвегия.
Но там го обвиняват в порнография и в мошеничество.
Изключват го отвсякъде, където е бил член: от комунистическата партия, от психоаналитическото обединение, от IPA и т.н.
Както може да се очаква, в подобни случаи човек се обръща на запад, към Страната на неограничените възможности.
И Вилхелм Райх се настанява в Ню Йорк сити.
Работи по теорията си за оргонната енергия.
Измисля нови понятия: оранур (антиядрен оргон), КОРЕ (космическа оргонна енергия) и др.
(Знаем от психодиагностиката, че създаването на хапакси – новоизмислени думи, е характерно за страдащите от шизофрения.)
Започва работа в същия Психоаналитичен институт, където са Карен Хорни и Ерих Фром.
Райх се среща и с Алберт Айнщайн във велика „Среща на умовете“, по неговите собствени думи.
Въобще открай време има една голяма дилема за Вилхелм Райх: спори се дали той е надарен с надчовешки дарби или просто е сполетян от доста сериозни психични страдания?
Осенен или сполетян?
Аз мисля, че по-скоро е второто.
Вилхелм Райх инсталира оргонна инсталация на камион и отива с него в Аризонската пустиня, за да предотврати разрастването ѝ, на нея, пустинята, и да я превърне в Едемови градини.
В Америка Вилхелм Райх се развежда отново и се жени за трети път. Този път жена му е Илзе Олендорф.
Двамата с нея оборудват специални оргонни лаборатории и започват да изследват… Космоса и Вселената, като нашенската БАН.
Това става в щата Мейн, близо до града, в който по-късно твори психоделичният Стивън Кинг, знаете го всички.
Двамата с Илзе откриват vis vitalis (жизнената енергия, нещо като перпетуум мобиле).
Хващат я тази енергия, задържат я и я вкарват в специални оргонни акумулатори.
Това са кутии, които имат изключителни терапевтични свойства, според тях двамата, като лекуват дори и нелечими страдания (рак) от всякакво естество.
Технологията на лечението с акумулаторите е много проста: пациентът влиза в нещо като телефонна кабина с оргонна енергия и излиза излекуван.
При семейството идва НЛО-та, НАСА е в течение на всичко, двамата с жена си променят климата в Америка, свързват се с извънземни… Абе, луда работа.
И тук, както се казва, идва Линейката, в която едри санитари носят една специална риза с много дълги ръкави.
А в САЩ заедно с линейките винаги идват и силите на реда, въоръжени.
Вилхелм Райх е обвинен, признат за виновен и осъден за шарлатанство.
Защо ли в съда не отчитат параноята му (на стари години той се идентифицирал даже и с Иисус Христос)?
Пращат го в затвора в Луисбърг.
Там умира от инфаркт. Може би.
Въпреки всичко, творчеството на Вилхелм Райх импонира с неочакваността на идеите, с екстравагантността си и с екзотиката си.
Райх показва, че всичко, даже и терапията на психично болни, може да е интересна и да се свърже с всичко останало на този свят – с биоенергията, с фашизма, с болшевизма, с гениталиите, с климата, с
полските балерини, с НЛО, със сексуалната революция, с Аризонската пустиня, с космическите сили, с телефонните кабини и т.н.
Независимо, че съвсем категорично Вилхелм Райх и неговото дело са включени в регистъра на най-прочутите конспирации и интриги в световната история и че той определено е слабост на комунистите, единствено него признават от психоаналитиците, в интересната история на дълбинната психология все пак има място за персоната му и за неговите чудновати идеи.
Надявам се, дами и господа, че сте доволни. Няма как да не е така, знам.
До скоро!